LT News - шаблон joomla Оригами
11 жовтня

Рецепт вибору хорошої книги

Вечір п’ятниці – літературні Черкаси не сплять. МГО «Книжковий Маестро» знову радує місто цікавими особистостями. Цього разу це менеджер книжкової індустрії,  редактор видавництва «Vivat», а в минулому – головний редактор КСД Світлана Скляр. Харків’янка завітала  з лекцією: «Що читати: як обрати книжку для себе».

Зал художнього музею заповнений вщент, на стінах не вистачає місця для тіней, з’являється перший слайд презентації з назвою лекції, доброзичливий голос Світлани Скляр: «Вітаю, Черкаси!» порушує тишу – зустріч розпочалася.

Погодьтеся, з усіх книг,  які є у бібліотеці, магазині чи на ярмарку досить важко обрати саме «СВОЮ».  Оскільки асортименту багато, а часу на прочитання – навпаки. Тому і доводиться постійно поринати у пошуки.

Пані Світлана має «рецепт» вибору книги і готова поділитися ним з аудиторією.

«Якщо ви хочете знайти дійсно щось цікаве з сучасної літератури, то варто звернути увагу на рецензії критиків, - каже харків’янка. – Загалом це логічно, оскільки часто буває, що книга вийшла нещодавно і до пересічного читача ще не дійшла, а професійний критик в цей час уже встиг написати відгук. В Україні такий досвід поширений».

«Літакцент. Там дуже серйозний редакторський відбір тих матеріалів, які безпосередньо розміщуються на сайті. На ньому можна знайти хорошу літературну критику і цікаві рецензії на книги», – насуваючи окуляри на ніс, запевняє пані Світлана.        

Кожен другий у залі записує в блокнот першийінгредієнт вибору книги - «РЕЦЕНЗІЯ».

Далі йдеться про рейтинги книг. Кожен, хто прочитав будь-яку книгу може оцінити її на сайті,  це і впливає на популярність.

«Якщо говорити про Україну, – якимось сумним голосом каже Світлана Скляр, –  то найбільші рейтинги  складає «Книгарня Є». Вона працює лише з книжками українською мовою. Говорячи про цей рейтинг – він містить перекладні книжки. Дуже рідко туди вриваються книги сучасних українських авторів».

p1JoyS10onk

Лекторка переходить до списку «MUSTREAD», який складають відомі особистості, літератори чи звичайні читачі, які хочуть поділитися «кращими з кращих» книг. Такі переліки мають посилений вплив на читача, особливо, якщо це: «MUSTREAD  від Бреда Піта» чи ще когось із Голівуду. Пані Світлана, заплющуючи очі (ніби намагається щось згадати), розповідає: «У журналі «Форбс» є постійна рубрика з добором  книг, наприклад, «Гаряче літо» або «Тепла осінь».  На сайтах – «10 бесцелерів», «10 книжок, які змінять ваше уявлення»,  «10 книжок з несподіваним кінцем». Такі рейтинги останнім часом почали з’являтися досить часто».

Студентки попереду мене перешіптуються, а потім одна з них обертається і,сміючись, каже: «Знаєш, я саме зараз читаю книги зі списку кращих романів 20 століття, уже менше половини залишилося». Виявляється – ці списки діють! Ось переді мною сидить «живий приклад».

Показуючи новий слайд презентації, харків’янка переходить до наступного інгредієнту вибору хорошої книги – відеоблог. Про нього присутні студенти знають чимало, адже самі неодноразово були героями такого відео. Аудиторія із захопленням слухає розповідь лекторки: «В Інтернеті нині багато відеооглядів. Загалом це молодий рух, він з’явився десь  у 2011 році.  Дівчина з Британії під ніком «Маленька книжкова сова» почала  завантажувати в мережу відеоогляди. Так вона почала заробляти на життя. А потім, з часом, вже і в Україні з’явилися такі «буктьюби».   

Анастасія Богатиренко має неабиякий досвід зі створення відеоблогу. Зазначає, що й сама перед тим як обрати книгу дивиться огляди онлайн: «Відеоблог – ефективний метод популяризації книги. Втілити в життя власний огляд вдалося, завдяки буккросинг клубу «Freebook», який ми «просували» на парі з маркетингу».

У залі панує тиша, всі з нетерпінням чекають останнього інгредієнту. Хтось вмикає ще одну люстру, Світлана Скляр з усмішкою починає: «Варто звернути увагу, ще й на премії, які часто зазначають на обкладинці книги. Дуже відома премія – Буккерівська, її вручають за твори, які написані англійською мовою.  Два роки тому з’явилася нова премія для авторів, що пишуть не англійською, але перекладені на неї». Такі позначки привертають увагу читача, типу твір автора «класний», виграв у якійсь з номінацій. В Україні, наприклад, можна часто побачити на книгах знак  премії «Коронація слова».

Аудиторія  задоволена від лекції. Вікторія Якимчук, студентка, каже, що сьогодні ж передивиться усі відгуки, віоогляди та рецензії на книгу, яку порадила подруга: «На мою думку, захід вдосталь інформативний для студентів, що вивчають редакторську та видавничу справу, і пізнавальний для всіх інших. Презентація і лекція пані Світлани цікава,  але, на жаль, було мало часу для того, щоб лекторка розповіла про свій багатий досвід на ниві друкарської справи».

Така насичена лекція стимулює читати, відвідувати літературні зустрічі, переглядати попередні відгуки на сайтах та залишати  власні.Сподіваюсь, рецепт вибору хорошої книги від Світлани Скляр допоможе обрати вам дійсно цікаві, актуальні та захоплюючи твори.

Ольга КОТЛЯР, 4-Р

Фото Руслана КРИЖАНІВСЬКОГО, 1-Р

Оцініть матеріал!
(0 голосів)