LT News - шаблон joomla Оригами
13 листопада

Майбутні видавці вчилися виявляти фейки й інформаційні міфи

Триденний семінар «Технологія викриття інформаційних міфів, фейків та маніпуляцій в медіа і публічній риториці» відбувся в Києві протягом 6-8 листопада. Студенти 3-ВБ курсу Юлія Кліноцька та Катерина Бондар побували на події.

Про це повідомляє кореспондент пресслужби ННІ УФСК.

Організатором заходу була Академія української преси спільно з Національною спілкою журналістів України за підтримки Представництва Фонду Фрідріха Науманна за Свободу. Спікерами виступили: Валерій Іванов – президент Академії української преси, доктор філологічних наук, професор, Андрій Юричко – медіатренер та журналіст, кандидат філологічних наук, викладач кафедри періодичної преси Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Олександр Гороховський – медіатренер та журналіст, засновник фактчекінгового проєкту «Без брехні». Про Фонд Фрідріха Науманна за Свободу розповідав Володимир Олійник, координатор проєкту в Україні та Білорусі.

4L4C2299

Протягом трьох днів учасники семінару детально вивчали поняття факту, фейку та інформаційного міфу. Валерій Іванов презентував новий посібник «Як можна протидіяти фейковим новинам?», надрукований та перекладений АУП за підтримки Фонду Фрідріха Науманна за Свободу. Також спікери розповідали про принципи перевірки інформації, фактчек, механізми аргументації, політичні виступи.

— Фейк – це навмисно створене повідомлення, яке містить вигадану або викривлену інформацію. Його розповсюджують навмисно по найбільш ефективних каналах. Увага до фейків підтримується системно та цілеспрямовано, як правило, штучно, – розповів Олександр Гороховський.

Також, за його словами, великою проблемою є інформаційний міф. Це – гучне повідомлення, яке легко сприймається та запам’ятовується, має ознаки правдивості, але першоджерело такої інформації знайти дуже важко.

4L4C2109

Учасники виконували практичні вправи задля кращого засвоєння знань. Наприклад: шукали фейки, створювали історію за ключовими елементами, перевіряли першоджерела тощо. Однією із практичних вправ також було визначити геолокацію, час та оригінал зображення. З цим завданням впоралися майже всі команди дуже швидко. Користувалися в такому випадку «підказками» на фото, серед яких: афіші, курс валют, архітектура і навіть ширина колій трамвайного шляху.

— Деталі – це «ключ» до розкриття фальсифікацій і фейків, – пояснив Олександр Гороховський.

Андрій Юричко запропонував своєрідну гру за мотивами казки «Семеро козенят». Кожен із гравців отримав свою літеру, яка пояснювала їхню роль: літера «К» означає козеня, «М» – мама, «В» – вовк. У «вовків» та «матусь» було завдання переконати «козенят» впустити їх додому. За результатами, тільки у двох із п’яти випадків учасники шляхом голосування змогли виявити, хто є ким. На прикладі цієї гри тренер пояснив принцип дії виборів.

4L4C2270

— Ми спокійно ставимося до того, що нами маніпулюють. І це страшно! – доповнив Валерій Іванов.

Багато теорії, закріпленої практичними кейсами, «штурмували» разом з українськими журналістами наші студенти-видавці. Наприкінці учасники отримали сертифікати про участь у семінарі.

— Це було незабутньо. Лектори розповідали про інформаційні міфи, ботів та фактчекінг із професійного погляду. Дуже круто, що ми вчилися на реальних прикладах. Тепер і не помічаєш, як перевіряєш кожне повідомлення на «фейковість» та розбираєш його на факти, – ділиться враженнями студентка 3-ВБ курсу Юлія Кліноцька.

4L4C2208

4L4C2265

Автор: Катерина Бондар, 3-ВБ

Фото: Академія української преси

Оцініть матеріал!
(0 голосів)